Zalévání dřeva pryskyřicí je stále oblíbenější

Nevíte, o čem je řeč? Níže se můžete podívat na příklad konečného výsledku. Jedná se o zalévání dřeva, nejčastěji zajímavě rostlých fošen do epoxidové pryskyřice. Výsledkem jsou netradiční stolové desky s vysokým leskem a zajímavým designem, které výrazně ozdobí každý interiér

Luxusní vzhled, ale také kvalita

Jak se nejspíše všichni shodneme, produkty z pryskyřice působí luxusně. Další výhodou je, že nejde vyrábět sériová výroba, proto každý stůl či deska je originálem, což dodává celému produktu na prestiži. 


Design si můžete vybírat podle sebe, zvolit si jakoukoli dřevinu, přes ovocné stromy, kdy se nejčastěji jedná například o třešeň, tak o tvrdší dřeviny, jako je například dub. Oblíbenou dřevinou je dále také ořech či jasan. Důležité je vybrat zajímavý tvar fošny, kde hledíme také na zajímavou a výraznou kresbu. 

Z obyčejných fošen, které mají pravidelný tvar bez výrazné kresby, zkrátka kýžený výsledek nebude stát za to. Proto si s výběrem dejte práci či se obraťte přímo na výrobce. 

Dále můžete volit také barvu pryskyřice, kdy se může jednat o průhlednou, jak vidíte na obrázku. Taková pryskyřice zvýrazní přirozenou barvu dřeva. Můžete ale také experimentovat a zvolit od modré po černou pryskyřici. 


Na internetu najdete nepřeberné množství produktů, přes konferenční stolky po velké stoly do zasedacích místností v nejrůznějších barvách a designech, takže určitě stojí za to se inspirovat. 

Kvalita takových výrobků vás také nezklame. Každý stůl či jiný produkt zalitý pryskyřicí je vyráběn ručně. Proto také stoupá kvalita, kdy se nejedná o žádnou sériovou výrobu vyrobenou za pomoci strojů. Na každý výrobek se musí vyrobit odlévací forma, do které se vloží ošetřená fošna k zalití pryskyřicí. Vše musí být perfektně očištěno, připraveno, důležitá je také penetrace. Celý proces zabere nějaký čas, ale ve výsledku se jedná o kvalitní výrobek, který je ručně vyráběný a navíc originálem, což za ten čas stojí. A nezapomeňte ani na vhodnou péči a ochranu.

Za kolik?

Určitě se ptáte, kolik si za takovouhle “srandu” připlatíte. Ceny samozřejmě nejsou nízké, záleží na hodně faktorech, ale pohybují se od deseti tisíc až po sta tisíce. Záleží na velikosti vašeho výrobku, na použité dřevině, ale také na náročnosti zalití. 

Na českém trhu není zatím tato technika tolik rozšířená, ale firem a výrobců přibývá. Můžete si pořídit a zakoupit už hotové stoly či vyhledat firmu, která takové stoly vyrábí na zakázku. 

DYI výroba

Pokud přemýšlíte, že si takový stůl vyrobíte sami, určitě to můžete zkusit. Ale často lidé přecení své síly – to, že vám na zahradě roste stará třešeň se zajímavým kmenem, ještě neznamená, že máte vyhráno. 

Takový strom je potřeba pokácet, rozřezat na stejně tlusté fošny, vysušit nejlépe v sušárnách, připravit na zalévání. Dále je potřeba vyrobit zalévací formu, vychytat správné množství pryskyřice, která se často míchá i s jinými produkty a v neposlední řadě není od věci vlastnit pec, ve které vám deska vyschne. 

Ano, je to tak. Celý proces je složitý a možná vám takový doma vyrobený produkt sežere více korun než zakoupený, nehledě na čas a vaše nervy. Proto radíme se obrátit na firmy, které mají vybavení a zkušenosti s touto technikou.